Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (405 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
it: %1$s si è disattivato perché stai utilizzando una vecchia versione di PHP. Stai usando PHP %2$s. %1$s richiede almeno PHP %3$s.

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
it: %1$s si è disattivato perché stai utilizzando una vecchia versione di WordPress. Stai usando %2$s. %1$s richiede almeno WordPress %3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
it: %1$sVisualizza i dettagli della versione %2$s%3$s o %4$saggiorna ora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
it: %1$sVisualizza i dettagli della versione %2$s%3$s.

en: %s &rsaquo; Setup
it: Configurazione di %s &rsaquo;

en: %s information
it: Informazioni su %s

en: %s options
it: Opzioni %s

en: %s: add this language and continue to the next step
it: %s: aggiungi questa lingua e continua alla fase successiva

en: %s: don't add this language and continue to the next step
it: %s: non aggiungere questa lingua e continua alla fase successiva

en: %s: stay at this step
it: %s: rimani in questo punto

en: &mdash; No Change &mdash;
it: &mdash; Nessun cambiamento &mdash;

en: (no parent)
it: (senza genitore)

en: A language wasn't added.
it: Non hai aggiunto la lingua.

en: About Polylang
it: Informazioni su Polylang

en: Activate
it: Attiva

en: Activate languages and translations for custom post types.
it: Attiva lingue e traduzioni per i tipi di articoli personalizzati.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
it: Attiva lingue e traduzioni per tassonomie personalizzate

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
it: Attiva le lingue e le traduzioni per i media solo se hai bisogno di tradurre il testo allegato ai media, come il titolo, il testo alternativo, la didascalia, la descrizione... Il file non viene duplicato.

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
it: Attiva la gestione di lingue e traduzioni per tipi di articoli personalizzati (custom post type) e le tassonomie.

en: Activate this module
it: Attiva questo modulo

en: Activated
it: Attivato

en: Add a translation in %s
it: Aggiungi traduzione in %s

en: Add new language
it: Aggiungi nuova lingua

en: Add to Menu
it: Aggiungi al Menu

en: Adds multilingual capability to WordPress
it: Aggiungi funzionalità multilingua a WordPress

en: Afghanistan
it: Afganistan

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
it: Dopo che le pagine vengono create, spetta a te inserire il contenuto tradotto in ogni pagina collegata a ciascuna lingua.

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: All languages have a translated homepage
it: Tutte le lingue hanno una homepage tradotta

en: Allow Polylang to translate media
it: Permetti a Polylang di tradurre i media

en: Allows linkage to DeepL Translate.
it: Consente il collegamento a DeepL Translate.

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
it: Permetti la condivisione tra le lingue dello stesso slug per articoli e termini.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
it: Permette di tradurre gli slug dei tipi di contenuto personalizzati e tassonomie nelle url.

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Arab league
it: Lega Araba

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Basque Country
it: Paesi Baschi

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
it: Prima di aggiornare a %2$s, devi aggiornare a %1$s.

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Buy now
it: Acquista ora

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cancel
it: Annulla

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Catalonia
it: Catalogna

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Choose %s as default language
it: Scegli %s come lingua predefinita

en: Choose a flag for the language.
it: Scegli una bandiera per la lingua.

en: Choose a language
it: Scegli una lingua

en: Choose the language to be assigned
it: Scegli la lingua da assegnare

en: Choose the text direction for the language
it: Scegliere la direzione del testo per la lingua

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Clean strings translation database
it: Cancellare le stringhe di traduzione dal database

en: Close
it: Chiudi

en: Code
it: Codice

en: Comment status
it: Stato del commento

en: Comoros
it: Comore

en: Configure this module
it: Configura questo modulo

en: Contact your network administrator to install the update.
it: Contatta il tuo amministratore di rete per installare l'aggiornamento.

en: Content
it: Contenuto

en: Content without language
it: Contenuto senza lingua

en: Continue
it: Continua

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Create menus
it: Crea dei menu

en: Croatia
it: Croazia

en: Custom fields
it: Campi personalizzati

en: Custom post types
it: Tipi di articoli personalizzati

en: Custom post types and Taxonomies
it: Tipi di articoli personalizzati e tassonomie

en: Custom taxonomies
it: Tassonomie personalizzate

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deactivate this module
it: Disattiva questo modulo

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Decide how your URLs will look like.
it: Scegli come dovranno apparire i tuoi URL

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this language and all its associated data
it: Elimina questa lingua e tutti i dati associati ad essa

en: Democratic Republic of the Congo
it: Repubblica Democratica del Congo

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Detect browser language
it: Individua la lingua del browser

en: Detect browser language activated
it: Individua la lingua del browser attivato

en: Detect browser language deactivated
it: Individua la lingua del browser disattivato

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questa notifica.

en: Display URL language information for default language
it: Visualizza le informazioni relative alla lingua dall'URL per la lingua predefinita

en: Displays a language switcher
it: Visualizza un selettore di lingua

en: Displays as a dropdown
it: Visualizza come menu a tendina

en: Displays flags
it: Visualizza le bandiere

en: Displays language names
it: Visualizza i nomi delle lingue

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
it: Vuoi aggiungere questa lingua prima di passare alla fase successiva?

en: Dominica
it: Repubblica Dominicana

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Edit
it: Modifica

en: Edit language
it: Modifica lingua

en: Edit the translation in %s
it: Modifica la traduzione in %s

en: Edit this item in %s
it: Modifica questo elemento in %s

en: Edit this language
it: Modifica questa lingua

en: Egypt
it: Egitto

en: England
it: Inghilterra

en: Enter a valid WordPress locale
it: Inserisci le impostazioni locali valide per WordPress

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error
it: Errore

en: Ethiopia
it: Etiopa

en: Example:
it: Esempio:

en: Example: %1$s instead of %2$s
it: Esempio: %1$s invece di %2$s

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Featured image
it: Immagine in evidenza

en: Fiji
it: Figi

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by group
it: Filtra per gruppo

en: Filters content by language
it: Filtra il contenuto per lingua

en: Finland
it: Finlandia

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
it: Per prima cosa definiamo le lingue che userai sul tuo sito web.

en: Flag
it: Bandiera

en: Flag used in the language switcher: %s
it: Bandiera usata nel selettore delle lingue: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
it: Per far sì che il tuo sito funzioni correttamente, questa pagina deve essere tradotta in tutte le lingue disponibili.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
it: Per far sì che il tuo sito funzioni correttamente devi assegnare una lingua a tutti i tuoi contenuti.

en: Forces link to front page
it: Forza il collegamento alla pagina iniziale

en: France
it: Francia

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: Front Page
it: Home page

en: Full name
it: Nome completo

en: Galicia
it: Galizia

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Grenada
it: Granada

en: Group
it: Gruppo

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Help
it: Aiuto

en: Hide URL language information for default language
it: Nascondi le informazioni relative alla lingua dall'URL per la lingua predefinita

en: Hides languages with no translation
it: Nasconde le lingue senza traduzione

en: Hides the current language
it: Nascondi la lingua corrente

en: Homepage translated
it: Homepage tradotta

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
it: Se aggiungi una nuova lingua, non dimenticarti di tradurre la tua homepage.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
it: Se cerchi di modificarle comunque, i tuoi cambiamenti non saranno salvati.

en: Ignore
it: Ignora

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
it: Importa <strong>articoli, pagine, commenti, campi personalizzati, categorie e tag</strong> da un file di esportazione di WordPress.

en: Impossible to add the language.
it: Non è possibile aggiungere la lingua.

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
it: Licenza non valida. %1$sVai alla pagina del tuo account%2$s e verificala.

en: Israel
it: Israele

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
it: È obbligatorio tradurre la pagina iniziale statica in tutte le lingue.

en: Italy
it: Italia

en: Its language is : %s.
it: La sua lingua è: %s.

en: Ivory Coast
it: Costa d Avorio

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keep /language/ in pretty permalinks
it: Mantiene /language/ nei pretty permalink

en: Kenya
it: Kenia

en: Kyrgyzstan
it: Kirgistan

en: Language
it: Lingua

en: Language added.
it: La lingua è stata aggiunta.

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
it: Codice della lingua - preferibilmente del tipo ISO 639-1 a 2 lettere (per esempio: en)

en: Language deleted.
it: La lingua è stata eliminata.

en: Language switcher
it: Selettore di lingua

en: Language updated.
it: La lingua è stata aggiornata.

en: Language: %1$s - %2$s
it: Lingua: %1$s - %2$s

en: Languages
it: Lingue

en: Languages already defined
it: La lingua è stata già definita

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Lesotho
it: Lesoto

en: Libya
it: Libia

en: License keys
it: Codici di licenza

en: Licenses
it: Licenze

en: Lithuania
it: Lituania

en: Locale
it: Impostazioni locali

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Machine Translation
it: Traduzione automatica

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
it: Gestisci le licenze per Polylang Pro e per gli add-on.

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mayotte
it: Micronesia

en: Mexico
it: Messico

en: Module
it: Modulo

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Myanmar
it: Birmania

en: Name
it: Nome

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Next step
it: Prossimo passo

en: None
it: Nessuno

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: North Macedonia
it: Macedonia del Nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Not loaded. Contact your host provider.
it: Non caricata. Contatta il tuo provider di hosting.

en: Not right now
it: Non adesso

en: One language is well defined and assigned to your home page.
it: Una lingua è stata ben definita e assegnata alla tua homepage.

en: Order
it: Ordinamento

en: PHP SimpleXML extension
it: Estensione PHP SimpleXML

en: Page order
it: Ordine pagine

en: Page parent
it: Pagina genitore

en: Page template
it: Pagina Template

en: Palestinian Territory
it: Territori della Palestina

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Per&ugrave;

en: Philippines
it: Filippine

en: Ping status
it: Stato di ping

en: Please enter a valid URL for %s.
it: Inserisci un URL valido per %s.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
it[0]: Inserisci la tua chiave della licenza:

en: Poland
it: Polonia

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
it: Polylang ti permette di tradurre i testi allegati ai tuoi file media, come titolo, titolo alternativo e descrizione.

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
it: Polylang è stato disabilitato perché è stato fatto un'aggiornamento da una versione troppo vecchia.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
it: Polylang è fornito di un'ampia %1$sdocumentazione%2$s (in inglese). La documentazione comprende informazioni su come impostare un sito multilingue e come usarlo quotidianamente; un elenco di domande frequenti (FAQ), e informazioni per adattare i propri plugin e temi dedicate agli sviluppatori.

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
it: Polylang non ha potuto accedere all'URL %s. Controlla che l'URL sia valido.

en: Portugal
it: Portogallo

en: Position of the language in the language switcher
it: Posizione della lingua nel selettore di lingua

en: Post format
it: Formato articolo

en: Posts
it: Articoli

en: Posts Page
it: Pagina Articoli

en: Posts published on %s
it: Articoli pubblicati il %s

en: Posts without language
it: Articoli senza lingua

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
it: Gli URL di articoli, pagine, categorie e tag non saranno modificati.

en: Previous and next months
it: Mesi precedenti e successivi

en: Privacy Policy Page
it: Pagina per la privacy policy

en: Published date
it: Data di pubblicazione

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Purchase Polylang Business Pack
it: Acquista Polylang Business Pack

en: Read documentation
it: Leggi la documentazione

en: Ready!
it: Si parte!

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove /language/ in pretty permalinks
it: Rimuove /language/ dai pretty permalink

en: Remove this language
it: Elimina questa lingua

en: Republic of Ireland
it: Irlanda

en: Return to the Dashboard
it: Torna alla Bacheca

en: Run the Setup Wizard
it: Esegui la configurazione guidata

en: Russia
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Scotland
it: Scozia

en: Search
it: Cerca

en: Search translations
it: Ricerca in traduzioni

en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Select a language to be added
it: Seleziona una lingua da aggiungere

en: Select as default language
it: Seleziona come lingua predefinita

en: Sets the language
it: Imposta la lingua

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Setup
it: Configurazione

en: Share slugs
it: Condividi gli slug

en: Show all languages
it: Mostra tutte le lingue

en: Skip setup
it: Salta la configurazione

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
it: Alcune tassonomie o metadati potrebbero essere sincronizzati con traduzioni già esistenti per la modifica delle quali non possiedi l'autorizzazione.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
it: Alcuni temi o plugin potrebbero non essere del tutto compatibili con la lingua definita dal contenuto o dai domini.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
it: Non hai il permesso di gestire le opzioni di questo sito.

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e isole Sandwich meridionali

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: South Sudan
it: Sudan del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Sticky posts
it: Articoli evidenziati

en: String
it: Stringa

en: Strings translations
it: Traduzioni delle stringhe

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
it: Supporto e funzionalità extra sono disponibili per gli utenti di %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: Synchronization disabled
it: Sincronizzazione disabilitata

en: Syria
it: Siria

en: São Tomé and Príncipe
it: São Tomé e Príncipe

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Terms without language
it: Termini senza lingua

en: Text direction
it: Direzione del testo

en: Thailand
it: Tailandia

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
it: Hai attivato Polylang. Se vuoi usare funzionalità più avanzate (come duplicazione, sincronizzazione, supporto REST API, integrazione con altri plugin) o hai bisogno di un aiuto da parte del nostro supporto Premium, ti raccomandiamo l'acquisto di Polylang Pro.

en: The flag does not exist
it: La bandiera non esiste

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
it: L'URL della pagina iniziale contiene il codice della lingua invece del suo nome o del suo ID

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
it: L'URL della homepage contiene il nome della pagina o l'id della pagina invece del codice della lingua.

en: The homepage is not translated in all languages
it: La homepage non è tradotta in tutte le lingue

en: The language code contains invalid characters
it: Il codice della lingua contiene caratteri non validi

en: The language code must be unique
it: Il codice della lingua deve essere unico

en: The language does not seem to exist.
it: Sembra che questa lingua non esista.

en: The language is set from content
it: La lingua viene impostata dal contenuto

en: The language is set from different domains
it: La lingua è impostata da domini diversi

en: The language is set from the code in the URL
it: La lingua viene impostata dal codice dell'URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
it: La lingua viene impostata dal nome della directory nei pretty permalink

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
it: La lingua viene impostata dal nome del sottodominio nei pretty permalink

en: The language must have a name
it: La lingua deve avere un nome

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
it: La lingua è stata creata, ma il file della lingua di WordPress non è stato scaricato. Installarlo manualmente.

en: The license key never expires.
it: Il codice di licenza non ha scadenza.

en: The media are not translated
it: I media non sono stati tradotti

en: The media are translated
it: I media sono stati tradotti

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
it: Il nome come appare sul sito.

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
it: La lingua selezionata qui sotto verrà applicata a tutti i tuoi contenuti senza lingua assegnata.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
it: Le opzioni di sincronizzazione permettono di mantenere esattamente gli stessi valori (o traduzioni, nel caso di tassonomie e pagine genitore) del meta contenuto tra le traduzioni di un articolo o una pagina.

en: The widget is displayed for:
it: Il widget viene visualizzato per:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
it: Sono presenti articoli, pagine, categorie o tag senza lingua.

en: There is a new version of %1$s available.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s.

en: There is an error with a license key.
it: C'è un errore con la chiave della licenza.

en: This is not a %s license key.
it: Questo non è un codice di licenza di %s.

en: This item is in %s
it: Questo elemento è in %s

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
it: Questa procedura guidata ti aiuterà a configurare le impostazioni di Polylang e a iniziare subito con il tuo sito web multilingue.

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Title:
it: Titolo:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
it: Per abilitare questa funzione è necessario Polylang Pro.

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
it: Per preparare il tuo sito web ci sono ancora due passaggi da eseguire manualmente: aggiungere i menu in ogni lingua e inserire il selettore di lingua per consentire ai tuoi visitatori di scegliere quella che preferiscono.

en: Translate slugs
it: Traduci gli slug

en: Translate some pages
it: Traduci qualche pagina

en: Translated user descriptions
it: Descrizioni utente tradotte

en: Translation
it: Traduzioni

en: Translations
it: Traduzioni

en: Translations updated.
it: Le traduzioni sono state aggiornate.

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Caicos

en: Tuvalu
it: Tavalu

en: URL modifications
it: Modifiche dell'URL

en: Ukraine
it: Ucrania

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Undefined
it: Non definito

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti d America

en: United States Virgin Islands
it: Isole Vergini Americane

en: Update
it: Aggiorna

en: Update now.
it: Aggiorna ora.

en: Upgrade now.
it: Aggiorna adesso.

en: Upgrade to Polylang Pro
it: Passa a Polylang Pro

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
it: Usare questo per rimuovere stringhe inutilizzate dal database, per esempio dopo la disinstallazione di un plugin.

en: User
it: Utente

en: User description - %s
it: Descrizione dell'utente - %s

en: Vatican
it: Vaticano

en: View all groups
it: Visualizza tutti i gruppi

en: View pages
it: Visualizza le pagine

en: Wales
it: Galles

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: We are going to prepare this page in
it: Prepareremo questa pagina in

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
it: Abbiamo notato che stai usando Polylang con WooCommerce. Per assicurarti la migliore compatibilità ti raccomandiamo di usare %s che include sia Polylang Pro che Polylang For WooCommerce.

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
it: Abbiamo notato che usi Polylang con WooCommerce. per assicurarti la compatibilità ti suggeriamo di usare %1$sPolylang per WooCommerce%2$s.

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
it: Abbiamo notato che usi Polylang da un po'. Ci auguriamo che tu ne sia soddisfatto e apprezzeremmo molto se volessi lasciarci %1$suna valutazione a 5 stelle!%2$s

en: Welcome to %s
it: Ti diamo il benvenuto su %s

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: Western Samoa
it: Samoa

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
it: Quando le persone visitano la prima pagina, questa viene reindirizzata alla versione corrispondente nella lingua preferita del browser. Dato che questo comportamento non funziona se c'è la cache, Polylang tenterà di disabilitare la cache della prima pagina per i plugin di cache conosciuti.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
it: Quando traduci i media, il file non verrà duplicato sul tuo disco ma vedrai una voce per ogni lingua nella libreria dei media.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
it: Quando inserisci dei media in un articolo, verranno visualizzati solo quelli nella stessa lingua dell'articolo attuale.

en: Widget text
it: Testo del widget

en: Widget title
it: Titolo del widget

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
it: Impostazioni locali di WordPress per la lingua (per esempio: en_US). è necessario installare il file .mo per questa lingua.

en: Yes
it: Sì

en: You already added this language.
it: Hai già aggiunto questa lingua.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
it: Si sta per eliminare permanentemente questa lingua. Siete sicuri?

en: You are using plugins which require a license key.
it: Stai usando dei plugin che richiedono una chiave di licenza.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
it: Scegliere una lingua dall'elenco o inserirla direttamente nei campi a seguire.

en: You can set them all to the default language.
it: Puoi impostarli tutti alla lingua predefinita.

en: You defined this page as your static homepage: %s.
it: Hai definito questa pagina come tua homepage statica: %s.

en: You do not have permission to install plugin updates
it: Non sei autorizzato ad installare gli aggiornamenti del plugin

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
it: Devi attivare la traduzione dei media se vuoi tradurre il titolo, il testo alternativo, la didascalia o la descrizione. In caso contrario puoi lasciarla disattivata.

en: You must translate your static front page in %s.
it: Devi tradurre la tua pagina statica iniziale in %s.

en: You need to add at least one language.
it: Devi aggiungere almeno una lingua.

en: You need to select a language to be added.
it: Devi selezionare una lingua da aggiungere.

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
it: Hai selezionato %1$s %2$s ma non l'hai aggiunto alla lista prima di passare alla fase successiva.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
it: Hai selezionato una lingua però, per poter continuare, la devi anche aggiungere.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
it: Manca poco per iniziare a tradurre i tuoi contenuti!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
it: Ora puoi tradurre i tuoi contenuti: articoli, pagine, categorie e tag. Per imparare a usare Polylang puoi leggere la documentazione.

en: You're ready to translate the posts on your website.
it: Ora puoi tradurre gli articoli nel tuo sito.

en: You're ready to translate your contents!
it: Fra poco puoi iniziare a tradurre i tuoi contenuti!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
it: Il tuo codice di licenza di %1$s non è attivo per questo URL. %2$sVai alla pagina del tuo account%3$s per gestire gli URL del tuo codice di licenza.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
it: Il tuo codice di licenza è scaduto il %1$s. Ti chiediamo gentilmente di %2$srinnovare il tuo codice di licenza%3$s.

en: Your license key expires on %s.
it: Il tuo codice di licenza scade il %s.

en: Your license key has been disabled.
it: La tua chiave di licenza è stata disattivata.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
it: Il tuo codice di licenza ha raggiunto il suo limite di attivazione. %1$sValuta possibili aggiornamenti%2$s ora.

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
it: La scadenza della tua chiave di licenza è vicina! Per la precisione, scadrà il %1$s. %2$sRinnova oggi la tua chiave di licenza%3$s!

en: Your static homepage is already translated in
it: La tua homepage statica è già tradotta in

en: Zimbabwe
it: Zimbawe

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
it: j F Y

en: left to right
it: Da sinistra a destra

en: right to left
it: Da destra a sinistra

en: Åland Islands
it: Isole Åland
